İSKENDER SAVAŞIR


İSKENDER SAVAŞIR


Kıymetlimiz, yıldızımız, canımız, İskender Savaşır hocamızı 17 Haziran 2018 tarihinde  sonsuzluğa uğurladık. 


1  Kasım  1955’te  Ankara’da  doğan  İskender  Savaşır;  Hacettepe  ve  California Üniversitesi Berkeley’de psikoloji, Kansas Üniversitesi’nde dilbilim eğitimi gördü.

İlk şiirleri 1978  yılında  Oluşum  ve  Türkiye  Yazıları  dergilerinde  yayımlandı.  Daha  sonra  yayın yönetiminde de yer aldığı Toplum ve Bilim, Zemin, Defter ve McWorld dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlandı. Bilgisayar Ansiklopedisi ve  Ero Cinsel  Yaşam  Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini,  Sosyalizm  ve  Toplumsal Mücadeleler  Ansiklopedisi’nin  yayın koordinatörlüğünü yaptı.

İmago  ve  İçgörü  Psikoterapi  Merkezlerinde  psikoterapist  ve eğitimci olarak çalıştı; daha sonra kuruluşuna katıldığı Tünel Kültür Merkezi, Karşı Sanat’la bütünleşerek  faaliyetlerini sürdürdü.  2007-2011  yılları  arasında  Bilgi  Üniversitesi’nde Psikolojiye Giriş derslerini koordine etti. 2005’te kuruluşuna katkıda bulunduğu Aralık Derneği’nde psikoterapi ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

Bilgi Üniversitesi’nde Sanat  ve Kültür Tarihi üzerine dersler vermiştir.

İskender Savaşır’ın öykülerini bir araya getirdiği Masaldan Sonra (Cumartesi, 1992) ve Tutku 2000 adlı bir romanı bulunuyor. Dil üzerine yazılarını “Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi” (Metis, 2000), modernleşme sorunları üzerine olanları “Modernliğin Vicdanı” (Kanat 2007) başlığı altında topladı.

Dalgın Sular isimli sosyal sorumluluk ve yayın projesini  yürüten İskender Savaşır Kasım 2012 itibariyle Moira bünyesine katılmış olup eğitim, seminer ve psikoterapi faaliyetlerine burada da devam etmiştir.