Film Atölyesi - Kevin Hakkında Konuşmalıyız


Üzgünüz, kayıt bitti.

Çocuk yetiştirmek üzerine oldukça etkileyici, hem ebeveynlerin hem de ebeveyn adaylarının izlemesi gereken bir film. Ebeveynliğin farklı yönleri ve durumlarıyla ele alınan film Adapazarı Moira Psikolojik Danışmanlık Merkezinde katılımcılarla izlendikten sonra hep beraber etkileşimli bir şekilde tartışılacaktır.


  • Tarih: 02.10.2019 19:00
  • Yer: Moira Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (Harita)

Açıklama

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Fatma Turna tarafından gerçekleştirilecek atölye; özellikle öğretmen, rehber, psikolojik danışmanlar ve okul yöneticilerinin ilgisine sunulmuş olmakla birlikte ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Kontenjan Sınırlıdır (20 Kişi)

Katılım Ücreti: 100 TL'dir. Öğrenci 75 TL'dir.

Kayıt: Kaydın kesinleşmesi için aşağıdaki hesap numarasına ücretin gönderilmiş olması ve dekontun info@moiradanismanlik.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Hesap Bilgisi: TR49 0006 7010 0000 0042 7656 43FİLM HAKKINDA:

Çocuk yetiştirmek üzerine oldukça etkileyici, hem ebeveynlerin hem de ebeveyn adaylarının izlemesi gereken bir film. Filmde ebeveynlik farklı yönleri ve durumlarıyla ele alınıyor. Eva (anne) işi ile ilgili hayalleri olan, özgür ruhlu bir kadın. Çocuk sahibi olmak istemediği bir dönemde, üstelik de zor mizaca sahip bir çocuk büyütmek zorunda kalıyor. Franklin(baba) çocuğun şiddet eğilimlerini göremeyecek kadar ilgisiz ve Eva'nın yardım çığlıklarını görmezden geliyor.

Film birçok farklı bakış açısıyla yorumlanabilir. Eva'nın ikinci çocuğuyla kurduğu güzel ilişki ve uyuma baktığımızda; annelik becerilerinin birçok farklı koşuldan nasıl da etkilenebileceğini görürüz. Annenin çocuk sahibi olduğu dönem, hayattan beklentileri, hazır olması, çocuğun mizacı, o dönemdeki ruhsal iyilik hali gibi pek çok faktörün bu becerileri anneyi sanki iki farklı insanmış gibi nasıl etkileyebileceği filmde gözler önüne serilmiş.

Kevin'ın durumunda ise istenmeyen bir bebek olma, ebeveynlerin yetersizlik ve isteksizlikleri de zor mizaca sahip olmasın da etkili olabilir. Zor mizaç ile doğan bir bebek olarak baktığımızda; içten gelen yoğun yıkıcı dürtülerle baş edemeyen bir çocuk aslında bunlarla baş edebilmek için ebeveynlerine diğer bütün çocuklardan daha çok ihtiyaç duyacaktır. Kevin’in kontrol altına alamadığı öfke, kıskançlık ve saldırganlık gibi yıkıcı duyguları sonunda onun ve bütün ailenin felaketi oluyor. Film boyunca Eva' nın baş edemediğini fark etmesine rağmen kendi başına çırpınışlarını ve eşini ikna etmeye çalışmalarını izliyoruz. Franklin ise çocuğunu sadece kendi görmek istediği haliyle görüyor ve sorunlar için sadece Eva' yı suçluyor. Sonuç olarak kimse kendi başına baş edemediği bu sorunlar için bir yardım ya da çözüm arayışına gitmiyor. Ve felaket bağıra bağıra geliyor.