Aydınlanmanın Gölgesindekiler: Michel Foucault ve Deliliğin Tarihi


Üzgünüz, kayıt bitti.

"İSKENDER SAVAŞIR'IN ANISINA" "Michel Foucault Deliliğin Tarihi adlı çığır açıcı eserini sunarken şöyle der: "Ben psikiyatrinin tarihini değil onun gelişimiyle sessizliğe gömülenlerin arkeolojisini yapmak istedim".


  • Tarih: 14.03.2019 19:00
  • Yer: Moira Psikolojik Danışmanlık Merkezi (Harita)

Açıklama

Michel Foucault Deliliğin Tarihi adlı çığır açıcı eserini sunarken şöyle der: "Ben psikiyatrinin tarihini değil onun gelişimiyle sessizliğe gömülenlerin arkeolojisini yapmak istedim". Bu anlamda Deliliğin Tarihi, çok daha geniş kapsamlı bir deneyimin, yeni bir toplumsal yapılanmaların dışarıda bıraktıklarının tarihidir. Yükselen burjuvazi, güçlenen monarşi ve büyüyen para ekonomisiyle "Büyük Kapatılma”nın ilişkisini gösteren Foucault, akıl ve akıldışı arasındaki bölünmenin bu yeni toplumun esasını oluşturacağını iddia eder.


Nazlı Ökten

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi


1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından Paris 1 Sorbonne Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi yüksek lisansı yaptı. 24 yıldır Galatasaray Üniversitesi’nde ders vermektedir ve saha çalışmalarını aynı üniversitenin Toplumsal Araştırmalar Merkezi'ne bağlı olarak yürütmektedir. Sosyal bilimler alanında Türkçe, Fransızca ve İngilizce makalelerinin yanısıra çok sayıda kitap çevirisi bulunmaktadır. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkarmış ve 1999-2003 yıllarında Açık Radyo’da program yapımcılığı yapmıştır. Halen Cogito dergisinin yayın kurulunda yer almaktadır.


Akademik makalelerine;

https://galatasaray.academia.edu/NazlıÖkten adresinden


Akademi dışı yazılarına;

https://kadinbedensahnedunya.wordpress.com/ başlıklı bloğundan erişilebilir.


Seminer Katılım: İlgi duyan herkesin katılımına açıktır. Kontenjan sınırı (25 Kişi) bulunmaktadır.


Sertifika: Katılımcı sertifikası verilecektir.


Ücret: Seminer ücreti 100 TL öğrenci 50 TL’dir.