12 Kızgın Adam - Film Çalışması


Üzgünüz, kayıt bitti.

IMDB Top 250 listesinde en iyi 9. film olarak yerini koruyan, 1957 yapımı 12 Kızgın Adam filmi, Adapazarı Moira Psikolojik Danışmanlık Merkezinde katılımcılarla izlendikten sonra hep beraber etkileşimli bir şekilde tartışılacaktır.


  • Tarih: 22.05.2019 19:00
  • Yer: Moira Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (Harita)

Açıklama

Psikoterapist Şamil Saribaş tarafından gerçekleştirilecek atölye; özellikle öğretmen, rehber, psikolojik danışmanlar ve okul yöneticilerinin ilgisine sunulmuş olmakla birlikte ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Kontenjan Sınırlıdır (20 Kişi).

Katılım Ücreti: 100 TL'dir.

Kayıt için: 0264 279 30 00

Kayıt: Kaydın kesinleşmesi için aşağıdaki hesap numarasına ücretin gönderilmiş olması ve dekontun info@moiradanismanlik.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Hesap Bilgisi: TR49 0006 7010 0000 0042 7656 43

Atölyede; önyargı, adalet, ırkçılık, yaşlılık, şiddet, empati, duyarsızlık, toplumsal refleks ve tavırlar, ötekileştirme, liderlik ve yöneticilik, benlik, kişilik, hiç olmak, önemli biri olmak, düşüncenin-düşünmenin gücü, geçmişimiz-dinamiğimiz, yaşam ve ölüm gibi anahtar temalar başta olmak üzere daha birçok konu film üzerinden tartışılacaktır. Ayrıca film; okul, okulculuk, eğitim-öğretim, öğretmenler kurulu, şök’ler, toplantılar, çocuk ve çocuk hakları bağlamında açımlanarak tartışılacak ve çalışılacaktır.

FİLM HAKKINDA:

12 Kızgın Adam, Sidney Lumet'in yönettiği Reginald Rose'un aynı adlı oyunundan uyarlanan 1957 ABD yapımı bir drama filmidir. Filmde; Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu takdirde idama mahkûm edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis (Henry Fonda) 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır. "12 Öfkeli Adam" ayrıca Sidney Lumet'in yönettiği ilk filmdir.