Şamil Saribaş


Psikoterapist, Aile ve Çift Terapisti


Uzmanımız Kasım 2018 itibariyle Adapazarı ofisimizde yeni danışan kabul etmemekte olup

 Marmaris ofisimizde çalışmalarını sürdürmektedir.


Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü bitirmiştir.

Özel eğitim kurumlarında uzun bir süre psikolojik danışman olarak çalışmış; öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik seminer/danışmanlık çalışmaları gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin önde gelen okul ve üniversitelerinde; öğrenci ve eğitimcilere yönelik eğitim ve seminer çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Dokur’dan, Avrupa Aile Terapisi Derneği onaylı 500 saatlik “Aile ve Çift Terapileri” eğitimi almıştır. Eğitimi süresince; Maurizio Andolfi, Rodolfo de Bernart, Kyriaki Polychroni ve Mony Elkaim gibi aile terapisinin öncü hocalarının verdiği özel atölyelere katılmıştır.

 Türk PDR Derneği’nden “Çocuklarla Psikolojik Danışmada, Bilişsel Davranışçı Teknikler”, The Coaching Institute’den “Yaşam Koçluğu” ve Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nden “Cinsellik ve Cinsel Sorunlara Genel Yaklaşım” eğitimlerini almıştır.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Şahin’den “Kişilik Bozuklukları ve Dinamik Psikoterapi” giriş eğitimi almıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Akademisi Liderlik Seminerleri kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında; ailelere, okullara ve diğer kurumlara yönelik eğitimler sunmaktadır.

Psikanalist İskender Savaşır’dan “Psikanalize Giriş, Psikanalitik Görüşme ve Yorumlama” eğitimleri almış ve mesleki pratiği süresince kendisinden “Psikanalitik Psikoterapi Süpervizyonu” almıştır.

Türkiye’nin üretim öncülerinden TürkTraktör’de uzun bir süre çalışanlara yönelik psikolojik destek, danışmanlık ve seminer hizmetleri sunmuştur.

Hürriyet Gazetesi Aile sayfasında yazıları yayınlanmaktadır.

Şamil Saribaş, halen kurucusu olduğu Moira Danışmanlık Merkezi’nde; psikoterapi, koçluk ve eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Aile-çift, çocuk-ergen ve yetişkinlere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarını; sistemik-dinamik ve pragmatik eksperiyantal yaklaşım dahilinde gerçekleştirmektedir.

Kurumlara yönelik; yetişkin, öğretmen, öğrenci, aile, çalışan, ebeveyn eğitim, seminer ve atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Şamil Saribaş’ın çalıştığı kurumlardan bazıları; Final Dershanesi, Adapazarı ENKA Okulları, Sakarya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Doğa Koleji, Teksen Koleji, Düş Bahçesi Okulları, USEM Akademi, Uğur Hazırlık Liseleri, Küçük Şeyler Anaokulları, Karnaval Kid’s House, Dalgın Sular, Sakarya Sanat Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, LEAP, TürkTraktör, Yazaki Otomotiv, Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM).

Aile, ebeveyn, öğrenci, öğretmen, çalışan ve eğitim kurumlarına yönelik verdiği eğitim-danışmanlık konu başlıklarına buradan ulaşabilirsiniz: