İskender Savaşır


İSKENDER SAVAŞIR

Psikoterapist


Kıymetlimiz, yıldızımız, canımız, İskender Savaşır hocamızı 17 Haziran 2018 tarihinde  sonsuzluğa uğurladık. 


1 Kasım 1955’te Ankara’da doğan İskender Savaşır; Hacettepe ve California Üniversitesi Berkeley’de psikoloji, Kansas Üniversitesi’nde dilbilim eğitimi gördü.

İlk şiirleri 1978 yılında Oluşum ve Türkiye Yazıları dergilerinde yayımlandı. Daha sonra yayın yönetiminde de yer aldığı Toplum ve Bilim, Zemin, Defter ve McWorld dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlandı. Bilgisayar Ansiklopedisi ve Ero Cinsel Yaşam Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın koordinatörlüğünü yaptı.

İmago ve İçgörü Psikoterapi Merkezlerinde psikoterapist ve eğitimci olarak çalıştı; daha sonra kuruluşuna katıldığı Tünel Kültür Merkezi, Karşı Sanat’la bütünleşerek faaliyetlerini sürdürdü. 2007-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi’nde Psikolojiye Giriş derslerini koordine etti.

2005’te kuruluşuna katkıda bulunduğu Aralık Derneği’nde psikoterapi ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

Bilgi Üniversitesi’nde Sanat ve Kültür Tarihi üzerine dersler vermiştir.

İskender Savaşır’ın öykülerini bir araya getirdiği Masaldan Sonra (Cumartesi, 1992) ve Tutku 2000 adlı bir romanı bulunuyor. Dil üzerine yazılarını “Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi” (Metis, 2000), modernleşme sorunları üzerine olanları “Modernliğin Vicdanı” (Kanat 2007) başlığı altında topladı.

Dalgın Sular isimli sosyal sorumluluk ve yayın projesini yürüten İskender Savaşır Kasım 2012 itibariyle Moira bünyesine katılmış olup eğitim, seminer ve psikoterapi faaliyetlerine burada da devam etmiştir.